Як написати свій бізнес план

8-2-2018

Будь-який бізнес починається з ідеї. Проте однієї її буде недостатньо для того, щоб побудувати свою справу. Мільйон ідей щодня витає в повітрі і приходять в голову людям, але тільки одиниці з них знають, як правильно реалізувати свої задуми. Мрійника від бізнесмена відрізняє наявність чіткого плану, як втілити ідею в життя. З чого почати, якщо ви тільки на старті, розповідаємо далі. Рекомендую почитати сайт biznet.kiev.ua тим, хто планує відкрити свій бізнес

ЯК ЗРОБИТИ БІЗНЕС ПЛАН ЗРАЗОК, ЩО ВКЛЮЧАЄ
Бізнес-план — це документ, який описує ідею проекту, бізнес-процеси по її досягненню і ставить чіткі цілі, що потрібно зробити в конкретний проміжок часу, щоб задача була виконана. Простіше кажучи, ви повинні чітко розуміти, в якій точці ви перебуваєте зараз, у якій точці ви хотіли б перебувати по закінченню певного проміжку часу і що потрібно зробити для того, щоб перейти з точки «А» в точку «Б».

Помилково вважати, що бізнес-план пишеться виключно для інвестора. Так, він зажадає від вас подати такий документ, перш ніж зважиться вкласти у вашу ідею свої кошти. І тут важливо продемонструвати ефективність використання сторонніх коштів для реалізації проекту.

Однак бізнес-план пишеться передусім для влаБудь-який бізнес починається з ідеї. Проте однієї її буде недостатньо для того, щоб побудувати свою справу. Мільйон ідей щодня витає в повітрі і приходять в голову людям, але тільки одиниці з них знають, як правильно реалізувати свої задуми. Мрійника від бізнесмена відрізняє наявність чіткого плану, як втілити ідею в життя. З чого почати, якщо ви тільки на старті, розповідаємо далі.

ЯК ЗРОБИТИ БІЗНЕС ПЛАН ЗРАЗОК, ЩО ВКЛЮЧАЄ
Бізнес-план — це документ, який описує ідею проекту, бізнес-процеси по її досягненню і ставить чіткі цілі, що потрібно зробити в конкретний проміжок часу, щоб задача була виконана. Простіше кажучи, ви повинні чітко розуміти, в якій точці ви перебуваєте зараз, у якій точці ви хотіли б перебувати по закінченню певного проміжку часу і що потрібно зробити для того, щоб перейти з точки «А» в точку «Б».

Помилково вважати, що бізнес-план пишеться виключно для інвестора. Так, він зажадає від вас подати такий документ, перш ніж зважиться вкласти у вашу ідею свої кошти. І тут важливо продемонструвати ефективність використання сторонніх коштів для реалізації проекту.

Однак бізнес-план пишеться передусім для власника бізнесу. Це якась покрокова інструкція, що і в який період часу потрібно сника бізнесу. Це якась покрокова інструкція, що і в який період часу потрібно зробити для того, щоб досягти заданої мети. Враховуйте в ньому ті ресурси, якими ви вже маєте на поточному етапі і які ресурси вам необхідно «докупити» для нормальної реалізації проекту.

ЯК ЗРОБИТИ БІЗНЕС ПЛАН З НУЛЯ: УНИКАЄМО ОСНОВНИХ ПОМИЛОК У ПЛАНУВАННІ
Одна з найпоширеніших помилок при написанні бізнес-плану для інвесторів — це позначення примірних показників ефективності. Припустимо, що для старту діяльності вам необхідно закупити n-ое кількість комп’ютерів. Замість чіткого позначення цього числа з обґрунтуванням витрат, власник починає викручуватися, що чисто гіпотетично 2 комп’ютера у нього вже є, ще 2 він знає, де дістати, але точність успіху всього заходу не гарантована. Тому при написанні бізнес-плану не вказуйте проміжні приблизні результати, які можуть бути і не досягнуті. Гроші люблять точність і рахунок.

Ще одна помилка підприємців-початківців — це складання бізнес-плану без аналізу поточної ситуації на ринку. Перш, ніж перейти до наповнення його розділів, подивіться, що там у конкурентів. Як вибудувані бізнес-процеси у них, які канали продажів вони використовують для лідогенераціі, скільки співробітників найняли і т. д. Частина інформації може бути отримана з відкритих джерел, частину можуть заповнити спеціалізовані агентства, які займаються дослідженнями ринків. Роздобути потрібну інформацію можна також, найнявши співробітника з компанії-конкурента до себе в компанію, або самому якийсь час попрацювати на конкурентів.

Проведіть SWOT-аналіз для кращого розуміння своєї компанії на ринку, конкурентних переваг пропонованого продукту і його недоліків. Відстежте виклики та ризики, з якими може зіткнутися компанія на старті, а також можливості, які вона має, щоб вирватися вперед.

ЯК ЗРОБИТИ БІЗНЕС ПЛАН ДЛЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ: СКЛАДАЄМО SWOT-АНАЛІЗ ТА ВИКОРИСТОВУВАТИ ЙОГО ДАНІ ДЛЯ БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ
SWOT-аналіз — найбільш потужний аналітичний інструмент на старті. Суть його полягає в тому, щоб визначити сильні і слабкі сторони свого поточного і майбутнього становища на ринку.

В перекладі з англійської абревіатура SWOT означає:

s (strengths) — сила,
w (weaknesses) — слабкості
o (opportunities) — можливості
t (threats) — загрози.
SWOT-аналіз дозволяє зрозуміти стан конкурентного середовища та перспективність продукту. З його допомогою визначається реальність досягнення поставлених цілей. По суті це метод стратегічного планування, який за допомогою позначення перешкод і переваг компанії показує, які непотрібні дії важливо відсікти, щоб не розтрачувати ресурси персоналу даремно, як визначити пріоритетні напрямки витрат і як відокремитися від конкурентів, щоб прискорити зростання бізнесу.

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗРОБИТИ SWOT-АНАЛІЗ?
Насамперед, проводите як в цілому по сегменту, який мають намір увійти, так і по конкретному продукту, з яким виходите на ринок. Не робіть загальний аналіз вашої компанії. Ці дані вам нічого не дадуть. Вони марні, тому що у них немає деталей, які допоможуть вам у визначенні власного конкурентної переваги.

На цьому етапі важливо розуміти, що сильні і слабкі сторони бізнесу стосовно певного сегмента ринку або конкретного продукту — це речі, на які компанія може вплинути. Тобто, сформувавши перед собою картинку, не потрібно впадати у відчай і говорити, як все погано, а шукати точки зростання. Можливості та загрози — це чинники поза сфери вашого впливу, прийміть їх як даність.

Важливо також визначати сильні і слабкі сторони компанії не з точки зору власного уявлення про них, а з точки зору кінцевого споживача. Пам’ятайте, що ваш продукт завжди сприймається через призму пропозиції від конкурентів. Порівняння неминуче. Тому намагайтеся бути об’єктивними насамперед перед самим собою. По можливості використовуйте результати інших досліджень, залучайте декількох осіб для аналізу. Одна голова добре, а дві знайдуть більше точок росту.

Використовуйте точні формулювання. Те, що рівень сервісу у вашій компанії високий, кінцевому споживачеві ні про що не говорить. А ось те, що послугами компанії можна скористатися 24 години на добу і 7 разів на тиждень — це конкретна сильна сторона компанії.

Правильний аналіз слабких сторін підштовхне вас до унікальному рішенню, яке покаже, куди рухатися далі. Виходячи з слабких сторін, складаєте план (action-plan) і дійте. Показники прямування цим планом включіть в мотивацію менеджерів. Так кожен працівник буде зацікавлений в тому, щоб ви досягли поставленої мети.

ЯК СКЛАСТИ БІЗНЕС ПЛАН: ДЕКОМПОЗИРУЕМ ЗАВДАННЯ І ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛЬОВИХ ПОКАЗНИКІВ
Досягнення глобальної цілі не виявилося нездійсненною мрією, фахівці Oy-li рекомендують використовувати метод декомпозиції цілей на більш дрібні і прості завдання. Важливо, щоб всі бізнес-процеси в компанії були націлені на досягнення головної мети.

Так, припустимо, якщо вам потрібно вийти на певні показники по прибутку компанії. Для цього потрібно розрахувати, які дії і в якій кількості повинен зробити менеджер, щоб результати були досягнуті. Прорахуйте, скільки дзвінків і зустрічей повинен проводити працівник щодня, щоб закрити певну кількість угод за підсумками місяця. Пам’ятайте, що два і більше людини впораються з поставленим завданням, відповідно, у два і більше разів швидше.

Уявити метод декомпозиції у дії можна на простому побутовому прикладі. Ви збираєтеся у відпустку, це ваша глобальна мета. Щоб її досягти, вам потрібно зробити ряд кроків. Зателефонувати в турагентство і замовити путівку, зібрати валізи, завершити всі справи на роботі і т. д. Щоб закінчити всі справи на роботі, вам слід довести до кінця ряд проектів, скласти звіт і т. п. За аналогією розкладайте на підзадачі всі справи в компанії.